Մենք կարեւորում ենք Հայաստան-Գերմանիա հարաբերությունների դինամիկ զարգացումն ու միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը. նշել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը մարտի 20-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբի փոխնախագահ Տաբեա Ռյոսների գլխավորած պատվիրակության հետ կայացած հանդիպման ժամանակ:
Տաբեա Ռյոսները շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նշել, որ լինելով նորաստեղծ պատգամավորական խումբ, որը պատասխանատու է տարածաշրջանի երկրների հետ համագործակցության հարցում` առաջին այցն իրականացնում է Հայաստան: Նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` վերջերս Գերմանիա այցի ընթացքում իրենք հնարավորություն են ունեցել շփվելու նաեւ հայ խորհրդարանականների հետ: Տաբեա Ռյոսները հույս է հայտնել, որ այս այցը Հայաստան կնպաստի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության էլ ավելի ակտիվացմանը:
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունների ղեկավարներ Հայկ Մամիջանյանն ու Սեյրան Օհանյանը կարեւորել են Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությունը, ըստ որի` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով` տարածքային ամբողջականության եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հավասար սկզբունքների հիման վրա:
Հայկ Մամիջանյանը գերմանացի գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում նախապատրաստվող ցեղասպանական գործողությունների վերահսկման անհրաժեշտությանը: Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ Բաքվում պահվող հայրենակիցների ճակատագրին վերաբերող հարցին:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից կատարված պատերազմական գործողությունները, սադրանքներն ու ոտնձգություններն իրականացվել են բացառապես Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման գաղափարին հակընդդեմ:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, կարեւորվել է այդ հարցում միջազգային հանրության հետեւողական ուշադրությունը եւ արձագանքը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի անդամներ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցութան ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը եւ ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը:

“Мы придаем большое значение динамичному развитию армяно-германских отношений и активизации межпарламентских связей”, - отметил 20 марта председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, руководитель группы дружбы Армения-Германия В.Варданян во время встречи с делегацией во главе с заместителем председателя группы дружбы Германия-Южный Кавказ Табеа Рёснер Бундестага ФРГ.
Табеа Рёснер, поблагодарив за теплый прием, отметила, что новосозданная парламентская группа по сотрудничеству со странами региона, совершает свой первый визит в Армению. Она сообщила, что во время недавнего визита Премьер-министра РА Н.Пашиняна в Германию у них также была возможность пообщаться с армянскими парламентариями. Табеа Рёснер выразила надежду, что этот визит в Армению будет способствовать дальнейшей активизации сотрудничества между парламентами.
Руководители фракций НС “Честь имею” и “Армения” соответственно А.Мамиджанян и С.Оганян подчеркули важность заявления канцлера Германии Олафа Шольца, согласно которому Нагорно-Карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем, на основе равных принципов территориальной целостности и права на самоопределение народа Нагорного Карабаха.
А.Мамиджанян обратил внимание немецких партнеров на необходимость контроля  за готовящимися Азербайджаном геноцидальными действиями в Нагорном Карабахе. Депутат также коснулся вопроса о судьбах соотечественников, удерживаемых в Баку.
С.Оганян отметил, что военные действия, провокации и посягательства Азербайджана против Нагорного Карабаха осуществлялись исключительно против идеи самоопределения народа НК.
Отмечена сложившаяся в Нагорном Карабахе гуманитарная ситуация вследствие незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнута важность постоянного внимания и реакции международного сообщества по этому вопросу.
Во встрече приняли участие члены группы дружбы Армения-Германия председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян, руководитель фракции “Армении” С.Оганян, руководитель фракции “Честь имею” А.Мамиджанян Айк Мамиджанян, депутат фракции “Гражданский договор” Р.Григорян, посол РА в ФРГ В.Енгибарян.